Grzybica stóp i paznokci jako choroba zawodowa

Skontaktuj się z nami: +48 500 444 443

Tym razem postanowiłem opisać historię Pana Jerzego, który zmagał się z problemem grzybicy stóp i paznokci mniej więcej od 30 lat.

Bohater artykułu pracował w kopalni węgla w bardzo trudnych warunkach, a przebywanie w tak szkodliwym środowisku odcisnęło swój ślad między innymi na jego stopach i paznokciach.

Podczas wywiadu dowiedziałem się, iż Pan Jerzy nosząc gumowe obuwie robocze zaczął odczuwać dyskomfort stóp w postaci spękania, swędzenia, zaczerwienienia oraz nieprzyjemnego zapachu. Należy tutaj dodać, iż warunki panujące na głębokości ok 1000 metrów pod ziemią są skrajnie niekorzystne dla zdrowia ludzkiego, idealne wręcz do rozwoju grzybicy, któremu sprzyja ciepło oraz duża wilgotność.

Doraźne środki zaradcze w postaci dostępnych specyfików do dezynfekcji obuwia oraz stóp przynosiły chwilową poprawę. Po przejściu na zasłużona emeryturę pan Jerzy wraz z żoną podjęli się próby zażegnania problemu stóp. W tym czasie pacjent stosował różnego rodzaju środki farmakologiczne przyjmowane doustnie przez okres jednego roku, lakiery, spraye i zasypki, które pomagały tylko na krótko nie rozwiązując jednak problemu.

Fot. Pacjent z problemem grzybicy stóp i paznokci przed i po zabiegu – Gabinet Podologiczny Hubert Dąbek

 

Pan Jerzy wraz z żoną stali się „znawcami tematu” ponieważ odwiedzili kilku lekarzy specjalistów, kosmetyczek, sami szukając również rozwiązania w aptekach i w publikacjach dostępnych na temat grzybicy stóp. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że w próby te włożono sporo wysiłku, czasu oraz znaczące środki finansowe na przestrzeni lat, a problem wciąż narastał pogłębiając dyskomfort u Pana Jerzego.

Na szczęście następuje zwrot w tej historii zdawałoby się nie mającej końca. Małżeństwo postanawia przeprowadzić się nad morze z południa Polski celem „zaczerpnięcia” czystego powietrza, niejako godząc się już z faktem iż na grzybicę Pana Jerzego nie ma lekarstwa i że jest ona chorobą zawodową.

To właśnie tutaj, nad morzem dowiadują się o istnieniu Podologa, specjalisty zajmującego się profesjonalnie pielęgnacją stóp oraz problemami występującymi w ich obrębie. W ten właśnie sposób Pan Jerzy trafia do mojego gabinetu.

Przeprowadzony przeze mnie zabieg polegał na całkowitym usunięciu zmienionych miejsc dotkniętych grzybicą na płytce paznokciowej, gdzie jak widać na załączonych zdjęciach nastąpiło trwałe oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska paznokcia, które stanowiło rezerwuar dla dermatofitów.

Zastosowana terapia obejmuje lek przeciwgrzybiczy oraz przeciwbakteryjny zawierający Cyklopiroksolaminę, dezynfekcję obuwia oraz całkowitą wymianę skarpetek. Dla utrzymania efektu na skórę stóp oraz w przestrzenie między palcowe zastosowałem środki zawierające olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie grzybobójcze.

Pan Jerzy jest obecnie pod moją stałą kontrolą i z przyjemnością zaprezentuje efekt zastosowanej terapii w odstępach miesięcznych. Natomiast ja cieszę się, że mogłem pomóc Panu Jerzemu w jego wieloletniej walce z uciążliwa grzybicą paznokci.