Jak zapobiegać pękającym piętom?

Skontaktuj się z nami: +48 500 444 443

W jaki sposób rodzi się problem suchych stóp?

Jednym z najczęściej występujących problemów ze skórą stóp jest jej suchość, która przy braku odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do powstawania  dolegliwości w skutek nadmiernego rogowacenia naskórka, czyli do pękania pięt. Suchość może występować na całej powierzchni stopy lub tylko na jej części, przy czym barwa skóry może się zmieniać w zależności od zaawansowania problemu. Sucha skóra może mieć spójną konsystencję, ale może też pękać i łuszczyć się.

 

Jakie są przyczyny przesuszania się skóry stóp?


Przyczyny suchości skóry stóp bywają różne, może być ona spowodowana zaburzeniami krążenia, predyspozycjami genetycznymi, zaburzeniami przemiany materii, zmianami hormonalnymi oraz nieprawidłową pielęgnacją. Dla podologa najważniejsze jest poznanie przyczyny problemu, ponieważ tylko w takim przypadku będzie można opracować skuteczny plan pielęgnacyjny.

 

Fot. Pacjent po zabiegu z problemem przesuszających się stóp – gabinet podologiczny Hubert Dąbek

 

Dlaczego skóra pięt jest najbardziej narażona na pękanie?

Pękające pięty, hiperkeratozy, rozpadliny, to problem pojawiający się na wskutek nagromadzonej przesuszonej zrogowaciałej warstwy naskórka na pietach. Problem powstaje także w wyniku źle dobranego obuwia, nadwagi, obtarć, zbyt często ścieranego naskórka. Nierzadko efektem tego są tworzące się bolesne rany, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się na co dzień.

Pięta jest najbardziej obciążoną częścią stopy, gdyż przenosi większość ciężaru ciała. Jej skóra jest fizjologicznie dwukrotnie grubsza od skóry innych części stopy i fizycznie „przygotowana” do zadań powierzonych jej przez naturę, czyli do przenoszenia ciężaru ciała i jego amortyzacji. Źle traktowana skóra pięt rogowacieje, staje się nieelastyczna i pęka. Otwarte rany na stopach mogą umożliwiać wnikanie do organizmu grzybów i wirusów, np. odpowiedzialnych za powstawanie brodawek.

 

Jak zapobiegać pękającym piętom?

Unikanie niefachowych zabiegów na stopach, zwłaszcza zbyt intensywnego usuwania naskórka, noszenie zbyt dopasowanego obuwia, zmniejszenie ciężaru ciała, prawidłowa pielęgnacja odpowiednimi kremami, to tylko niektóre z nich.

 

Na czym polega leczenie pękających pięt?

Po rozpoznaniu przez podologa przyczyn pękania skóry i jego rodzaju, następuje prawidłowe usunięcie zrogowaciałego naskórka przy pomocy skalpela oraz frezów skórnych, a następnie (jeśli zachodzi taka potrzeba) nałożenie opatrunku z odpowiednim środkiem leczniczym. I chociaż już podczas pierwszego zabiegu uzyskujemy pożądany efekt oraz estetyczny wygląd przynoszący ulgę dla stóp, to zdarza się również, że wskazana jest terapia wymagająca kilkukrotnych wizyt w gabinecie, aby uzyskać polepszenie stanu skóry stóp.