Modzele – profilaktyka i leczenie

Skontaktuj się z nami: +48 500 444 443

W tym wpisie wyjaśnię, co to są MODZELE, jakie są przyczyny ich powstawania oraz w jaki sposób zapobiegać im lub leczyć.

Modzele to nagromadzone warstwy naskórka, powstające w wyniku częstego ucisku lub otarć, stanowiące formę ochronną przeciążonych miejsc oraz stawów. Najczęściej pojawiają się na spodniej części stopy lub dłoni. Mają one żółtą lub szarawą barwę i o ile są niewielkie i elastyczne nie stanowią problemu, przybierając postać fizjologicznego zrogowacenia. Jeśli natomiast powstaną grube twarde zrogowaciałe warstwy naskórka, wówczas mogą powodować ucisk na tkanki wewnętrzne powodując stany bólowe i zapalne.

 

Jakie są przyczyny powstawania Modzeli? Szukając ich należy zadać sobie kilka pytań:

 

  • Czy chodzę w wygodnym odpowiednio dobranym obuwiu?
  • Czy nie doprowadzam do przesuszania się stóp?
  • Czy mam problem z układem krążenia lub mam cukrzycę?
  • Czy mam problemy lub wady postawy, nadmierna masę ciała?
  • Czy dużo chodzę w obuwiu na wysokim obcasie?
  • Czy pracuję w obuwiu roboczym?
  • Czy mam anatomiczne wady stóp tj, płaskostopie, ostrogę piętowa, koślawość?

Jeśli na któreś z pytań odpowiedź jest twierdząca, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że modzele mogą stać się Twoim problemem.

 

Gdzie najczęściej pojawiają się Modzele?

 

Najczęściej występują one na spodniej części stóp w okolicach przodostopia, pod paluchem oraz na pięcie, ponieważ są to miejsca, w których występuje największe obciążenie podczas chodzenia, biegania, wykonywania różnych innych czynności związanych z ruchem. Mniej typowe miejsca, w których powstają modzele, to te związane z chodzeniem w niewygodnym obuwiu, pojawiające się wskutek obtarć lub ucisku.

 

Kilka rad odnośnie zapobiegania powstawaniu modzeli:

 

O ile nie jesteś osobą chorą, to możesz łatwo wprowadzić zmiany do swojego życia, które skutecznie zapobiegną pojawianiu się i nawrotom modzeli. Oto niektóre z nich:

* na co dzień chodź w wygodnym obuwiu na płaskim obcasie
* noś skarpety lub rajstopy wykonane z naturalnych materiałów
* jeśli zaistnieje potrzeba chodź w indywidualnych wkładkach
* nie doprowadzaj do przesuszenia się stóp – stosuj odpowiednie kremy
* właściwie pielęgnuj stopy nie doprowadzając do nadmiernego rogowacenia się skóry
* dbaj o odpowiednią masę ciała i aktywność fizyczną

Eliminując przyczyny powstawania modzeli można pozbyć się bólu.

 

Jak postępować i leczyć schorzenie jakim są modzele?

 

W przypadku pokaźnej zmiany na stopie, prawidłowym działaniem jest wizyta w gabinecie podologicznym, wówczas usuwanie modzeli jest zabiegiem przeważnie bezbolesnym i skutecznym.

Wizyta u podologa jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy chorujesz na cukrzycę, ponieważ w przypadku osób cierpiących na stopę cukrzycową wszelkie rany i skaleczenia, bardzo trudno się goją.

Usuwanie modzeli u podologa odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz higieny. Narzędzia są sterylne, a wszelkie materiały konieczne do przeprowadzenia zabiegu są jednorazowego użytku.

Dzięki temu nie musimy się martwić o ewentualne komplikacje, które mogą powstać, jeśli modzele usuwane są przez niekompetentne i niepowołane do przeprowadzenia tego zabiegu osoby.